Na posilovacích trénincích studenti cvičí do vyčerpání, ale pouhým opakováním velkého objemu lehů-sedů netrénují správně střed těla ani jeho funkčnost. Musíme porozumět tomu jak pracuje střed těla, abychom ho mohli správně trénovat. Střed těla je jeho centrum a zahrnuje břicho, záda, boky a hýždě.

Všechny pohyby vychází a jsou stabilizovány ze středu těla
To znamená, že pokud vaše tělo pracuje správně, tak bylo výzkumem ukázáno, že pohyb je tvořen „vnitřní jednotkou“ (dolní zádové svaly, dolní břišní stěna, svaly pánevního dna a bránice) společně s asistencí šikmých svalů břišních a velkého svalu zádového.

Tyto svaly pracují jako spojená jednotka, která začíná pracovat podle měření 110-130 milisekund před pohybem nohou a 30-50 milisekund před pohybem rukou.

Svaly kolem středu těla zpevňují páteř, žebra a pánevní dno a tím vytvářejí funkční základ pro velké vnější svalové skupiny a tím také základ pro vlastní pohyb. Pokud máme stabilizovaný střed těla tak vnější velké svalové skupiny jsou více odpovědné za pohyb. Existuje staré přísloví: „nemůžeš vystřelit kanónem z kánoe“. Pokud není Vaše páteř stabilizovaná pomocí středu těla, nemůžou pracovat velké svalové skupiny ze středu těla, nemohou využít všechen svůj potenciál a vzniká stres v dolní části páteře a zádech.

Pokud není stabilní páteř tak je nutné kompenzovat pohybové výkyvy a tím se ztrácí velká část energie pohybu, která by mohla být využita jiným způsobem. Také tím vzniká stres v ramenech, kyčlích, kolenech a kotnících.

Střed je křižovatka v těle
Všechny funkční pohyby začínají z reakce z podlahy. Energie by měla být přenesena srkze nohy, přes střed těla do paží, nebo opačným směrem z paží skrze střed těla do nohou. Pokud není střed těla a páteř stabilní, anebo je panevní kost mimo osu, tak energie nemůže být přenášena touto trasou.

Další funkce středu těla
1) Ochrana centralního nervového systému a vnitřních orgánů.
2) Podpora vnitřních orgánu.

Při správně naučeném pohybu jsou vnitřní orgány mobilizovány. Tato přirozená mobilizace pomáhá udržet vaše orgány pohromadě, zlepší se proudění skrze ně a je prospěšné k udržení normálních střevních pochodů. Vnější svalové skupiny jsou jako motor ve vašem autě. Vnitřní svaly jsou jako systém odpružení a taky jako šroubky, které drží celou konstrukci pohromadě s koly. Není důležité jak silný je motor, pokud je porušená konstrukce tak kola upadnou. Když děláte hodně sedů-lehů, tak zvětšujete svalovou disbalanci, posilování musí být spojeno se správným posílením vnitřních svalů.

Kategorie: Články