Váš kop může být dost dobrý, že s ním dokážete skórovat na lokálním turnaji. Ale byl by stejný kop účinný v reálné sebeobranné situaci? Je opravdu dost dobrý?

Vaše údery jsou mnohem rychlejší, než když jste začínali před lety cvičit. Ale žena co cvičí vedle Vás je má rychlejší. Můžete být „dost dobří“ a s minimálními požadavky zvládnou zkoušky na technický stupeň. Ale je to dost dobré pro Vás?

Je řešením této situace trénink v jiném dojo s jiným instruktorem? Možná. Záleží to na tom co chcete získat při svém tréninku. Některým lidem může jiný typ tréninku na jiném místě porovnáváním s dosavadním tréninkem pomoci. Pro některé změna přístupu k vlastním tréninku ve svém dojo může být lepší odpovědí.

Neznamená to, že byste neměli být spokojeni se svým výkonem. Pokud nejste spokojení při tréninku necvičíte správně. Karate by mělo být zábavnou aktivitou. Není potřeba frustrace během každého tréninku. Ale  jsou naše standardy takové jaké by měly být? Cvičíme „dost dobře“, abychom dosáhli svého cíle?

Trenér nutně nemusí být ten, který Vás posune dopředu. Vlastní vnitřní výzva, která Vás donutí cvičit jen o trošku rychleji, nebo jen o trochu tvrději může být častěji to co Vás posune v tréninku. Často také pomůže vlastní důkladné posouzení provádění techniky nebo také srovnání toho co cítíte uvnitř a toho co vidíte například v zrcadle nebo na videu.

Snažte se cvičit dobře, ale můžete zkusit cvičit lépe než pouze „dobře“, zkuste cvičit výborně.

Kategorie: Články