Často se stává, že když studenti mnohokrát opakovaně slyší jak mají cvičit, tak nad tím nepřemýšlejí. Pak to co mají cvičit se jim zdá moc složité na pochopení a nerozumí tomu. Přesto je nutné tvrdě trénovat, ale také chytře trénovat.

Přemýšlení nad vlastním tréninkem vám může pomoci. Může zrychlit vaše učení. Na každé tréninkové hodině opakujete stejné pohyby a techniky tak, aby je tělo dostalo do sebe a vytvořila se paměťová stopa pohybu. Pokud však budete svůj pohyb analyzovat můžete se jej naučit rychleji než pouze opakováním pohybu bez přemýšlení. Navíc opakování špatných pohybů může být horší než, kdyby jste je necvičili vůbec. Opakování bez znalostí správného pohybu může vytvořit špatný pohybový návyk, který pak může zabrat daleko více času při jeho odstraňování.

Až dostatečně pochopíte danou techniku, měli byste ji cvičit s přidáváním rychlosti i síly a vytvářet tak pohybový návyk s dostatečnou kontrolou. Zároveň musíte udržovat správnou formu, kterou upravujete neustálou analýzou pohybu. Dokonce i velmi základní pohyb nebo technika, jako například gyaku-cuki  na místě, může být poměrně složitá, pokud ji analyzujeme do detailu. Avšak opakováním pohybu po správném pochopení jak má být prováděn se technika stává základním pohybem a tím dokážeme, že ji naše tělo dokáže provádět přirozeně a ihned jakmile ji potřebujeme. Tehdy nastává čas, kdy bychom ji měli cvičit bez přemýšlení.

„Mlč a trénuj!“ je často slyšet ve spojitosti se základní technikou v tradičních dojo. Je čas na přemýšlení a je čas na cvičení. A nejlepší je přemýšlet o tréninku během tréninku. Někdy je také potřeba trénovat bez přemýšlení a provádět techniku jen na podnět a rozvíjet si tak reakci. Proto trénujte tvrdě, trénujte chytře, ale nejdůležitější je stále trénovat.

Kategorie: Články